ДОМІНАНТИ ВПЛИВУ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НА МОДЕЛЬ ОСВІТИ В УКРАЇНІ В КОНТЕКСТІ ЗМІЦНЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ

Копитко Марта Іванівна, доктор економічних наук, професор Львівського державного університету внутрішніх справ
Левків Галина Ярославівна, доктор економічних наук, професор Львівського державного університету внутрішніх справ
Виничук Марія Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент Львівського державного університету внутрішніх справ

pages 143–159

DOI: 10.1615/JAutomatInfScien.v51.i3.70

Визначено основні проблеми формування моделі освіти в Україні через призму забезпечення економічної безпеки держави. Авторами обґрунтовано основний домінуючий вплив глобалізації на сучасний стан освіти в Україні та доведено залежність сталого соціально-економічного розвитку та досягнення достатнього рівня соціальної безпеки держави від рівня розвитку суспільства та людини. Встановлено необхідність впровадження новітніх технологій у сфері освіти, розширення та удосконалення форм освіти, розвитку інформаційного простору, активізації пропаганди здорового способу життя, створення умов для належного фізичного виховання і відпочинку особистості. Доведено, що за освітнім та науковим рівнями громадян наша країна, на жаль, відстає, тому, враховуючи розвиток технологій на світовому ринку, глобальна освіта повинна відповідати науково-технічному прогресу. На основі емпіричних досліджень, за допомогою програмного пакета MS Excel та CurvеЕxpert 5,0, автори провели дослідження та спрогнозували рівень державного фінансування освіти, а також проаналізували чисельність осіб, які навчалися у освітніх закладах. Визначено шляхи зниження негативного впливу процесів глобалізації на соціальну безпеку України. З метою мінімізації негативного впливу глобалізації на освіту в Україні авторами запропоновано збільшити обсяг інвестицій у людський капітал з урахуванням штучного інтелекту, віртуальної реальності і надмірно швидкого розвитку нанотехнологій та робототехніки. Крім того, обґрунтовано необхідність активізації пошуку способів міжнародного освітнього досвіду, прагнення до участі в молодіжних обмінних проектах, які допоможуть в самовираженні наших громадян, в розвитку впевненості в собі і поліпшення мовних компетентностей. Усе вищезазначене під впливом посттрансформаційних змін і післякризового розвитку економіки України призведе до покращення значення соціально-економічних показників та дозволить забезпечити підвищення рівня соціально-економічного розвитку й соціальної безпеки країни, а також сприятиме інтегруванню до світової економічної спільноти.
Ключові слова: глобалізація, соціальна безпека, модель освіти, суспільство, рівень освіти, освітні послуги.

1. Бульба В.Г. Социальные функции государства как фундаментальная категория государственно-управленческой науки. http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pubupr/2011_4/doc/1/01.pdf.

2. Экономическая энциклопедия. Словопедия. Энциклопедический словарь. http: // slovopedia.org.ua/38/53393/377625.html.

3. Социальная организация общества. http://moyaosvita.com.ua/suspilstvoznavstvo/socialna-organizaciya-suspilstva/moyaosvita.com.ua.

4. Понятие социума и его динамики. http://Kupchanko-mm.livejournal.com/20049.html.

5. Википедия — свободная энциклопедия. Общество. www.uk.m.wikipedia.org.

6. Высоцкий А.Ю., Высоцкая А.Е., Шаров Ю.П. Основы государственного управления Часть I. Днепропетровск: НМетАУ, 2008. 52 с.

7. Официальная веб-страница Всемирного банка. http://www.worldbank.org.

8. Официальная страница Министерства экономики и экономического развития и торговли.http: //www.me.gov.ua.

9. Официальная веб-страница Государственной службы занятости. http://www.dcz.gov.ua.

10. Официальная веб-страница Государственной службы статистики Украины.http://www.ukrstat.gov.ua.

11. Тищук Т.А., Харазишвили Ю.М., Иванов А.В. Теневая экономика Украины: масштабы и направления преодоления: аналит.докл. Под общ. ред. Я.А. Жалило. М. : НИСИ, 2011. 96 с.

12. Кузьменко В.В., Маляев В.Ю. Направления детенизации экономики Украины, преодоление скрытой занятости и получения заработной платы в «конвертах»: информационная записка. Луганск, 2010. 16 с.

13. Переходная экономика: учебник. В.М. Геец, Е.Г. Панченко, Е.М. Либанова и др. М.: Высш. шк., 2003. 591 с.