СИТУАЦІЯ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ, ЯКА ВИНИКАЄ В ЗАДАЧАХ СЕМАНТИКИ, ТА СПОСОБИ ЇЇ ВИРІШЕННЯ

Завантажити статтю

Тимофієва Надія Константинівна, доктор технічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник Міжнародного науково-учбового центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, м. Київ

pages 35-46

DOI: http://doi.org/10.34229/1028-0979-2021-6-4

Розглядаються різні види невизначеності, які з’являються при розв’язанні задач семантики. В теорії прийняття рішень досліджують ситуацію невизначеності, пов’язану з неповною вхідною, поточною та нечіткою інформацією. Але невизначеність в задачах семантики має інші прояви. Вирішення її проводиться різними способами в залежності від виду невизначеності. Задачі цього класу відносяться до розпізнавання, і при встановленні суті певних об’єктів вводяться міри подібності, які є суб’єктивною оцінкою. Для різних мір значення цільових функцій може відрізнятися внаслідок неоднозначності результату, одержаного за цими функціями або вибраною мірою подібності, та не задовольняти меті дослідження. При виборі результату виникає ситуація невизначеності. Але за деякими мірами подібності можна знайти і глобальний розв’язок. Такі задачі виділяються в підкласи розв’язних задач. Оскільки задачі семантики зводяться до задач комбінаторної оптимізації, аргументом цільової функції в яких є комбінаторні конфігурації, то ситуація невизначеності може бути пов’язана з особливою структурою множини комбінаторних конфігурацій. Для її вирішення необхідно вводити кілька цільових функцій або проводити оптимізацію за кількома критеріями, які зводяться до зваженого критерію (лінійної згортки). Знаходження оптимального розв’язку проводиться самоналагоджувальними алгоритмами з урахуванням постійних та змінних критеріїв, які вводяться в процесі розв’язання задачі. Тобто в процесі роботи алгоритму генерується додаткова поточна інформація (критерії якості), яка впливає на прогнозування майбутніх результатів. Ситуація невизначеності проявляється і внаслідок нечітко розроблених правил обробки та оцінки інформації та при виборі оптимального розв’язку за кількома критеріями в багатокритеріальній оптимізації. Для виходу з цієї ситуації розробляють самоналагоджувальні алгоритми, використовують введення в процесі розв’язання задачі формальних параметрів, за допомогою яких генерується допоміжна поточна інформація, яку неможливо задати у вхідних даних. Також для вирішення ситуації невизначеності використовуються підкласи розв’язних задач, проводиться структуризація еталонної бібліотеки для зведення нерозв’язних задач до розв’язних. 

  1. Лабетова В.М. Категорія визначеності/невизначеності у світлі функціонального підходу до вивчення мови. Лінгвістичні студії. Зб. наук. праць. Вінниця : ДонНУ імені Василя Стуса, 2016. Вип. 32. C. 13–16.
  2. Иваненко В.И., Лабковский В.А. Проблема неопределенности в задачах принятия решений. К. : Наук. думка, 1990. 136 с.
  3. Орловский С.А. Проблемы принятия решений при нечеткой исходной информации. М. : Наука, 1981. 208 с.
  4. Зайченко Ю.П. Оптимизация инвестиционного портфеля в условиях неопределенности. Состояние, проблемы, перспективы. Обчислювальний інтелект (результати, проблеми, перспективи). Матеріали Першої Міжнародної науково-технічної конференції «Обчислювальний інтелект (ОІ-2011)». Україна : Черкаси, 10–13 травня 2011. С. 33–34.
  5. Губарев В.Ф. Особенности и взаимосвязь задач идентификации и управления в условиях неопределенности. Международный научно-технический журнал «Проблемы управления и информатики». 2010. № 1. С. 50–62.
  6. Тимофієва Н.К. Про розв’язання задач комбінаторної оптимізації в умовах невизначеності. Вісник Вінницького політехнічного інституту. 2012. № 6. С. 157–162.
  7. Тимофієва Н.К. Про деякі підходи до оцінки оптимального розв’язку задач комбінаторної оптимізації. Системи керування та комп’ютери (УСіМ, Control systems & computers). 2019. № 3 (281). С. 3–13.
  8. Тимофієва Н.К. Теоретико-числові методи розв’язання задач комбінаторної оптимізації. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 01.05.02 — математичне моделювання та обчислювальні методи. Рукопис. Київ : ІК ім. В.М. Глушкова НАН України, 2007. 374 с.
  9. Тимофеева Н.К. О природе неопределенности и переменных критериях в задачах разбиения. Международный научно-технический журнал «Проблемы управления и информатики». 2009. № 5. С. 88–99.
  10. Тимофієва Н.К. Самоналагоджувальні алгоритми знаходження невизначених параметрів у задачах комбінаторної оптимізації. УСиМ. 2009. № 4. С. 43–50.
  11. Юревич Е.И. Теория автоматического управления. СПб. : БХВ Петербург, 2007. 560 с.
  12. Козлов Ю.М., Юсупов Р.М. Беспоисковые самонастраивающиеся системы. М. : Наука, 1969. 455 с.